Wycieczka grupy IV do "Owczarkowej zagrody"

01.10.2019 r. dzieci z grupy IV wybrały się wraz z nauczycielkami do Gospodarstwa Edukacyjnego „Owczarkowa Zagroda” w miejscowości Wąsosz.

Zagroda znajduje się w otoczeniu lasów i łąk. Dzieci miały okazję poznać życie w gospodarstwie, obowiązki gospodarza, prace które wykonuje się w gospodarstwie oraz poznały zwierzęta i ptaki z którymi miały bezpośredni kontakt. Mieszkańcami zagrody są: alpaki, kozy, owce rasy wrzosówka, daniele, paw, bażanty, kaczki mandarynki,  biegusy, gęsi kubańskie, bernikle, kury rasy Cochin, przepiórki chińskie, zwyczajne, perliczki, papugi faliste, żako, nimfy, nierozłączki, ryżowce, madyny, zeberki, mewka japońska, gołąbki diamentowe, małpki marmozety białouche,  wiewiórki Hudson. Przedszkolaki zobaczyły też stare maszyny rolnicze i przyrządy gospodarstwa domowego. Wszystkie dzieci skorzystały z warsztatów pierniczkowych. Uczestniczyły  w powstawaniu ciasta na pierniczki, poznały również jego historę.  Każde dziecko  własnymi rączkami wyrabiało ciasto co sprawiło niezwykłą frajdę. Następni e po otrzymanym fragmencie ciasta,  nadawany był kształt z tradycyjnych form syncerskich. Kolejnym punktem naszej wyprawy był poczęstunek w klimatycznej altanie na świeżym powietrzu oraz własnoręczne wyrabianie masła oraz jego degustacja. Na zakończenie wszyscy udali się na plac zabaw, szaleństwom na zjeżdżalniach nie było końca. Każde dziecko wróciło do przedszkola bogatsze o nowe doświadczenia, pełne niezapomnianych wrażeń i z uśmiechem na twarzy. Mamy nadzieję, że za jakiś czas również uda nam się odwiedzić Owczarkową Zagrodę.